Neden Organik Diş Macunu Kullanmalıyız?

Bazı uzmanlar herkesin mutlaka organik diş macunu kullanması gerektiğini belirtiyor. Bildiğiniz gibi diş macunlarının içerisinde sodyum florür bulunuyor. Bu maddenin kimyasal bir tür zehir olduğu ve dişlerin fırçalanması sırasında diş macunun az oranda da olsa yutulabildiği uzmanların sıklıkla dile getirdiği hususlardan biri! Özellikle çocuklar dişlerini fırçalarken macunu fazla oranda yutabiliyor.  Bu da bağışıklık sistemlerinin zarar görmesine sebebiyet veriyor.

Organik diş macunları ise florür içermiyor. Bu nedenle hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından güvenle kullanılabiliyor. Diş macununun organik sertifikası alabilmesi için içerisinde kimyasal madde kullanılmaması lazım. Dolayısıyla florür içerip içermediği çeşitli testlerle tespit ediliyor. Dolayısıyla diş macununun organik sertifikası bulunuyorsa, içerisinde sağlığa zararlı olabilecek kimyasallar bulunmadığından emin olabilirsiniz.

Organik Diş Macunları Nasıl Üretiliyor?

Bu diş macunu çeşitlerinde bitkisel ürünlere yer veriliyor. Daha önce araştırılmış ve sağlığa da herhangi bir zararı bulunmayan bitki özleri ile hazırlanan organik diş macunları ağız ve diş temizliğinde rahatlıkla kullanılabilir. İçerisinde hangi markanın diş macununu tercih ettiğinize bağlı olarak kullanılan malzemelerin de değiştiğini belirtebiliriz. Ancak genel olarak şu malzemeler tercih ediliyor:

Karbonat

Ağız içerisindeki doğal pH dengesini korumak ve dişlerin beyazlamasını sağlamak amacıyla kullanılır.

Propolis

Antioksidan etkisi nedeniyle kullanılır.

Çayağacı

Enfeksiyona karşı güçlü bir malzeme olduğu için kullanılıyor. Dişeti sorunlarına yol açabilen enfeksiyonu önleme görevini üstleniyor.

Nane yağı

Nefesin tazelenmesi ve temizlenmesi amacıyla diş macunlarında kullanılabiliyor. Daha ferah bir nefes etkisi yaratıyor.

Denfe suyu

Mikropları yok etme etkisi nedeniyle kullanılıyor. Ağız içerisinde biriken bakterileri öldürüyor.

Kekik suyu

Diş eti çekilmesini önlemek amacıyla kullanılan bir malzemedir. Gargara çeşitlerinde de sıklıkla kekik suyuna yer veriliyor.

Lavanta suyu

İçerisinde kalsiyum ve demir bulunduğu için kullanılıyor.