Organik Ruşeym Nedir?

Ruşeym halen halk arasında çok fazla bilinmeyen bir gıdadır. Kısaca buğdayın özü olan ruşeym buğdaydan un elde etmek amacıyla işlenmesi aşamasında elde ediliyor. 1 ton buğdaydan sadece 1 kg rüşeym elde edilebiliyor ve bu gıda özellikle E vitamini açısından çok zengin olmasıyla biliniyor. Aynı zamanda yüksek oranda A ve B1 vitamini de içerdiği için besleyici gıda çeşitleri arasında yer alıyor.

Organik ruşeym ise üretiminde herhangi bir kimyasal madde, hormon, ilaç ya da sentetik madde kullanılmayan, tamamen doğal malzemeler ile ve organik tarım yöntemi ile üretilen buğdaylardan elde edilen ruşeymdir. Kimyasal içermediği için güvenle tüketilebilen bu gıda protein açısından son derece zengin olduğundan önemli ve besleyici bir gıda olma özelliğini koruyor. % 30 gibi gayet yüksek oranda protein barındırıyor.

Ruşeym Kozmetikte de Kullanılıyor!

Ruşeymin kozmetik sektörünün de aranan maddelerinden biri olduğunu belirtebiliriz. Organik rüşeym gıda olarak daha fazla tüketiliyor. Ancak organik olmayanların da kozmetik sektöründe çeşitli ürünlerin formüle edilmesinde kullanılıyor. Ekmek yapımında da kullanılıyor olması dikkatlerden kaçmıyor. Ekmek yapımında sadece % 15 düzeyinde ruşeym ilave edilmesi halinde son derece besleyici ve bir o kadar da lezzetli bir ekmek elde edilmesi mümkün hale geliyor.

Elbette tüm ürünlerde ve gıda çeşitlerinde olduğu gibi ruşeymin de organik olanının tercih edilmesi çok daha sağlıklı bir seçim olur. Hamur işi çeşitlerine ekleyerek de kullanabileceğiniz bu gıda çocuklar tarafından da rahatlıkla tüketilebilir. Bu sayede içerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde vücudun önemli bir ihtiyacı karşılanmış olacak. Tüm üretim aşamaları bağımsız kuruluşlar tarafından analiz edilen ve sonrasında organik ürün sertifikası alan organik ruşeym çeşitlerini tercih etmeye özen gösterin.