Organik Tarım Nedir?

Organik tarım son yıllarda adını daha sık duymaya başladığınız bir kavram! Özellikle organik ürün sertifikası alan ürünleri marketlerde görmeye başladıktan ve bu ürünlerin sayısı da çoğalmaya başladıktan sonra organik tarım nedir sorusunun yanıtı merak edenler de arttı. Genel olarak organik tarım, doğaya, insanlara ve hayvanlara zarar vermeden gerçekleştirilen bir üretim şeklidir diyebiliriz.

Organik tarımda canlılara ve doğaya zarar verebilecek kimyasal maddeler, sentetik maddeler, zararlı karışımlar, hormonlar ya a gübrelerin de kullanılmaması gerekiyor. Sadece Organik Tarım Yasası kapsamında kullanımına izin verilen malzemeler ile tarım faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Gübre olarak da “yeşil gübreleme” olarak adlandırılan bir gübreleme yönteminin kullanılması gerekiyor.

Organik Ürün Sertifikası Ne Anlama Geliyor?

Bu tarım yöntemi ile yetiştirilen ürünler akredite kontrol şirketleri tarafından incelendikten sonra, gerekli koşullara uygun olması durumunda “organik ürün sertifikası” alıyor. Bu kuruluşlar ise Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan bağımsız kuruluşlardır. Ürünlerin organik ürün sertifikası alması için sadece organik tarımla üretilmiş olması yeterli değil.

Üretimle birlikte ambalajlama ve depolama aşamaları da kontrolden geçiriliyor ve bu aşamaların da ilgili yasa ve yönetmeliklere uygun şekilde yapılmış olması şartı aranıyor. Dolayısıyla organik ürün sertifikasına sahip olan ürünlerin her aşaması uzman kuruluşlar tarafından analiz ediliyor ve tamamen sağlıklı bir şekilde kullanılabiliyor. Özellikle içerisinde kimyasal maddelerin bulunmuyor olması, son derece güvenli bir şekilde tüketilebilmelerini sağlıyor.

Doğaya ve canlılara zarar vermeyen yöntemlerle gerçekleştirilen organik tarım, günümüzde tüm ülkelerin desteklediği tarım yöntemi haline geldi. Çünkü sadece insanların ve hayvanların sağlığına zarar vermemekle kalmıyor. Organik tarım toprağa da zarar vermiyor ve toprağın gelecek nesillerde de tarım amaçlı olarak kullanılabilir durumda kalmasına olanak tanıyor.