Organik Pastorize Süt

Bebeklerin elbette anne sütü ile beslenmesi gerekiyor. Ancak annenin sütü azaldığında ya da kesildiğinde pastörize sütler kullanılmaya başlanıyor. Pastörize sütler arasından tercihin her daim organik olanlar arasından yapılması lazım. Organik olmayan pastörize sütlere tam olarak güvenemezsiniz. Ancak organik ürün sertifikası almış olan sütlerde durum farklı! Onlarca farklı analizden geçtikten sonra piyasaya sürülen bu sütler zararlı maddeler içermiyor.

Bu nedenle bebeğinize de rahatlıkla ve güvenle organik süt içirebiliyorsunuz. Organik pastörize sütlerin sadece üretim aşaması değil, pastörize etme, ambalajlama ve depolama aşamalarının da bağımsız kuruluşlar tarafından incelendiğini belirtelim. İlgili yasa ve yönetmeliklere uygun olacak şekilde hazırlanan bu sütlerin herhangi bir kimyasal madde içermiyor olması da büyük önem taşıyor.

Sütler Neden Pastörize Ediliyor?

Günlük olan tüm sütlerin pastörize edilmesinin neden zararlı olan bakterilerden arındırmaktır. Bu amaçla sütün içerdiği besin değerlerinin korunması sağlanarak bu işlem gerçekleştiriliyor. Öncelikle sütler belirli bir ısıya ulaşana kadar ısıtılıyor. Sütteki vitaminler ve mineraller ile birlikte kalsiyum oranının da korunmasına özen gösteriliyor ve ısıtılan sıcaklık da buna göre belirleniyor.

Sütün ısıtılması sırasında sütte bulunan bakteriler kendilerini korumak için hücre duvarlarının kalınlaştırıyor. Hemen sonrasında çok ani bir şekilde sütün sıcaklığı düşürülüyor. Bu esnada sütte bulunan bakterilerin tümü ölüyor ve böylece sağlıklı bir şekilde süt bakterilerin tamamından arınmış oluyor. Çok daha uzun ömürlü olan UHT sütlerde de pastörizasyon işlemi aynı yöntemle uygulanıyor. Ancak bu sütler işlem esnasında çok daha yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılıyor. Bu sayede sütlerin ömrünün 5 ay gibi uzun bir süreye kadar çıkması da mümkün hale geliyor. UHT sütlerde ısının çok yüksek sıcaklığa ulaşması ile birlikte yararlı olan bazı bakterilerin de ölebildiğini unutmamak lazım!