Organik Yumurta Nedir?

Halk arasında organik yumurtanın köy yumurtası olduğu düşünülüyor. Ancak her köy yumurtası organik yumurta değildir. Organik yumurtaların ambalajlı olarak satıldığını ve üzerinde de organik ürün sertifikasına sahip olduğuna dair logonun bulunduğunu unutmayın. Açıkta satılan köy yumurtaları “organik” ibaresi ile satışa sunuluyor olabilir. Bu yumurtaların organik olduğuna dair hiçbir belge yok!

Organik yumurtalar organik sertifikasına sahip olan mısır ve soya yemleri ile beslenen tavuklardan elde ediliyor. Bu tavukların beslenmesinde herhangi bir sentetik ya da kimyasal maddeler, yemler, hormonlar kullanılmıyor. Sadece organik ve doğal olan yemleri tüketen tavuklar aynı zamanda gezebiliyor. Yani kafes içerisine sıkıştırılarak büyütülen ve bir adım bile atamayacak kadar dar bir alanda yaşayan tavuklar değil!

Türkiye’de Organik Yumurta Üretimi Azaldı!

Türkiye’de organik yumurta üretimi azalıyor. Günümüzde her 100 yumurtadan sadece 1.5 adedi organik! Ülkemizde toplam yumurta üretimi 85 milyondan 75 milyona kadar geriledi. Organik ürün sertifikasına sahip olan yumurta üretimi ise sadece 1 milyon adet! Bu yumurtalar sadece organik ürün satışı yapan marketlerde ve satış noktalarında halka ulaştırılıyor. Köylerde ya da semt pazarlarında “organik yumurta” yazısı ile satılan yumurtaların organik olduğunu kanıtlayan bir logo yoksa, inanmayın.

Serbest olarak gezebilen her tavuğun yumurtasının da organik olmadığını bilmeniz gerekiyor. Organik ürün sertifikası alan yumurtaların tüm üretim aşamaları gözden geçiriliyor. Tavukların herhangi bir ilaç ya da hormon alıp almadıkları da bağımsız kuruluşlar tarafından inceleniyor. Şayet ilgili yasa ve yönetmeliklere uygun olarak üretilmişse bu durumda organik ürün sertifikası almaya hak kazanıyor ve bu şekilde satışa sunulabiliyor.

Yumurtalarda kalıcı kimyasalların olması durumunda bu kimyasallar insanlara da geçiyor ve çeşitli hastalıklara neden oluyor. Bu nedenle siz de tercihinizi her daim sadece organik yumurta çeşitlerinden yana kullanmaya özen gösterin.